Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Çelik kapı hayatımız boyunca sürekli alım yaptığımız bir ürün değildir. Bu yüzden bu konuda birçok kişi bilmeden çelik kapı seçimi yapmaktadır. Bunu fırsata çeviren bazı satıcılar çelik kapıların teknik özelliklerini düşürerek daha kalitesiz kapıları uygun fiyata satmaktadır. Çelik kapının çelik sacının kalınlığını veya kapalı olan kanat içini bilmemiz mümkün değildir. Teknik özellikleri düşürülmüş ucuz çelik kapılar hem kullanım sırasında sorunlar yaşatmakta hem de kullanım süresi kısa olmaktadır. Şimdi Çelik kapıların özelliklerini ve olması gerekenleri tek tek ele alalım.

Çelik Kapı sac kalınlığı

Bir çelik kapının iskeletini oluşturan çelik sac kalınlığı çok önemlidir. İyi bir çelik kapının sac kalınlığı 2mm olmalıdır. Minimum kalınlık 1,20mm DKP 1. sınıf sac olmalıdır. 1,20mm altında kalan saclar taşıma kapasitesi çok düşük olduğundan mutlaka esneme yapacak ve kanat zamanla sürtme yapacaktır, yani kanat düşecektir. Aynı zamanda mukavemeti düşük olduğundan kastırarak açılması çok kolay olacaktır. 

Peki sac kalınlığını nasıl bilebiliriz? 

Çelik kapı almaya elimizde bir kumpas ile gitmeyeceksek bunu bilmemiz işin uzamanı değilsek bilmemiz pek mümkün değildir. Bu yüzden bilinen veya güvenilir satıcıları seçmek mantıklı olacaktır. Kumpas ile ölçüm yapsak bile çelik sac boyandığı için 1mm veya 0,80 kalınlığındaki sac 1,2mm veya 1,30mm olarak ölçülebilmektedir. Ölçüm yapılırken bu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Çelik kapının en önemli hammaddesi olan çelik saclar kilo ile satılmaktadır. 2mm bir sac ile 0,80 arasında yarı yarıdan fazla kilogram farkı bulunmaktadır veya 1,20mm ile 0,80 arasında %40 gibi bir maliyet farkı vardır. Bu da büyük ölçüde çelik kapının fiyatını etkilemektedir. www.celikkapipazari.com olarak hiç bir çelik kapımızda 1,20mm altında çelik sac kullanmamaktayız. İnce saclar çok çabuk yamulabildiğinden kanat ile kasa arasında boşluklara neden olur ve ses ve ısı yalıtımı sağlamazlar. 

Ön ve Arka Yüzey

Çelik Kapıların genellikle ön ve arka yüzeyleri ham MDF veya MDF lam olarak kaplanmaktadır. Yüzeyde kullanılan MDF kalınlığı 10mm veya 80mm olmalıdır. Budan daha düşük kalınlık MDFler iç kapılarda kullanılır ve darbelere dayanıksız olur. İnce MDFler en küçük darbede çatlama yapabilir ve değiştirmesi ekstra bir maliyet oluşturur.

Kompozit çelik kapı kaplamasında suya ve güneşe dayanıklı olması ile tercih edilen bir alüminyum alaşımlı malzemedir. Bir çelik kapı hammaddesi olarak düşünüldüğünde pahalı bir malzemedir. Bu yüzden kaliteli kompozit markaları mutlaka tercih edilmelidir, çelik kapımızın kompozit kaplamasının kabarmasını (yüzeyde baloncuklar oluşmasını) veya renginin solmasını istemeyiz. Bu yüzden kullanılan markayı veya kaplamayı mutlaka araştırmak gerekmektedir. Bu çelik kapı fiyatımızı etkileyen önemli bir hammaddedir.  

Çelik kapı kanat içi nasıl olmalıdır?

Çelik kapının kanat içi en önemli ve dikkat edilmesi gereken kısımdır. Çünkü içini görmediğimiz ve satıcıya güvenmek zorunda olduğumuz kısımdır. Çelik kapının kanat içi sırası ile ön ve arka yüzey, iç çelik sacı ve ısı yalıtım malzemesinden oluşur. İyi birr çelik kapıda ısı yalıtımı için taş yünü kullanılmalıdır. Bunun nedeni yangın vb durumlardaki sağladığı faydalar ve ısı geçirmezliğidir. Straforda çelik kapı da kullanılan bir malzeme olsa da yem çabuk yanması hem de zaman içerisinde erime yapmasından dolayı pek tercih edilmemelidir.

Kanat içi sac nedir nasıl olmalıdır?

Kanat içi sac çelik kapının kanadının iç kısmında bulunan ve darbelere karşı mukavemet sağlayan ve ön ve arka yüzeydeki MDF nin kırılması durumunda kapıyı sağlam kılan parçadır. Kanat içinde mutlaka tamamını kaplayan sac bulunmalıdır. Bu sacı görünmediğinden yarım kullanan, sadece kilit kısmında kullanan, 2 el çıkma sacları kullanan veya olması gerekenden daha ince kullanan bir çok ucuz çelik kapı satan firma olduğunu biliyoruz. İyi bir çelik kapıda yangın kapısına benzer kapı ile aynı sac kalınlığında yapılan yeni bir parça olmalıdır. Kanat içini komple kaplamalıdır. 

Çelik kapı kanat içi sacı nasıl olmalı?

Çelik kapı aksesuarları

Piyasada çok çeşitli çelik kapı aksesuarları bulunmaktadır. Örneğin çelik kapı çekme kolu için konuşursak orijinal krom çekme kollar varken maliyeti uygun tutmak için plastik veya benzer malzemelerin boyanarak veya kaplanarak piyasada satıldığını biliyoruz. Bu ucuz çelik kapılara kullanılsa da boyada zamanla solma veya kaplamalarda atma yapması muhtemeldir. Tüm çelik kapı aksesuarları kaliteli malzemeden üretilmelidir.

Çelik kapı kilidi nasıl olmalı?